TELOGEN EFFLUVIUM NEDİR?

Telogen effluvium, genellikle akut başlangıçlı, avuç avuç saç dökülmesi ile karakterize, skarsız bir dökülme şeklidir. Ama subakut ya da kronik de olabilir. Bu reaktif sürece metabolik, hormonal ya da iatrojenler(ilaçlar) sebep olabilir.  Genelde 6 ay içinde kendiliğinden iyileşir. Tüm kılları etkilemesine rağmen, şikayetler genelde saç kaybındandır.TELOGEN EFFLUVIUM NEDİR? – SAÇ EKİMİ ANKARA

Tüm saçların anagen adı verilen bir büyüme aşaması ve telogen adı verilen dinlenme aşaması olduğunu, anagen fazın yaklaşık 3 yıl sürer, telogen ise yaklaşık 3 ay sürdüğünü söylemiştik.

Telogen effluvium, fizyolojik bir stres veya hormonların uyarısıyla çok sayıda kıl folikülünün telojen faza girmesi ile başlar. Telogen effluvium tetikleyici bu olaydan ortalam 3 ay sonra başlar ve uzamış telojen faz şeklindedir. Beş farklı Telogen effluvium tanımlanmışsa da yırt etmek klinik olarak mümkün değildir.

Telogen effluvium’un Sebepleri: – ANKARA SAÇ EKİMİ

Fizyolojik stres telogen effluvium’un en mühim nedenidir.

Stres nörotransmitterler ve hormonlar ile katagen fazı başlatırlar. Stresin kaynağı genelde, ağır psikolojik travma, şiddetli enfeksiyon, büyük ameliyatlar gibi nedenlerdir.

TELOGEN EFFLUVIUM NEDİR ? – ANKARA

Kanserlerin kendisi, yarattığı psikolojik travma ve tedavisinde kullanılan ilaçlar buna sebep olabilir. Kronik hastalıkların çoğu, SLE, ileri karaciğer ve böbrek yetmezlikleri, hamilelik, tiroid bozuklukları, hızlı kilo verme, anoreksik durumlar, vitamin ve mineral eksikliği de bunu başlatabilir.

Ayrıca selenyum, talium, arsenik gibi ağır metaller, hipervitaminozlar, kontakt dermatit de telogen effluvium’un sebebi olabilir.

Sıklık – ANKARA SAÇ EKİM MERKEZİ

Tahminlerden daha sıktır. Erişkinlerin çoğu ömürde bir kez telogen effluvium yaşamıştır.

Irklara göre değişkenlik göstermez.  Her iki cinste de görülse de telogen effluvium’un kronik hali kadınları daha çok etkiler. Telogen effluvium’un her yaşta görülebildiğini biliyoruz, bebeklerde bile.

Gidişatı – ANKARA UYGUN SAÇ EKİMİ

Akut ya da kronik olsun telogen effluvium’un gidişatı iyidir ve hastalar  tedaviden fayda görürler.