SAÇ EKİM ADAYININ İLK DEĞERLENDİRİLMESİ, MUAYENESİ VE SEÇENEKELER

Saç ekim adayına rutin tıbbı anamnez ve muayene yapılır. İlave olarak genetik yatkınlık üzerinde durulur ve beklentiler ortaya çıkarılır. Hastalığa veya ilaca bağlı dökülme olup olmadığı anlaşılır.

YAŞ:

Eskiden dökülmenin tamamlanması için 30 yaş üzeri beklenirdi. Şimdi 18 yaşına bile saç ekimi kontrollü şekilde yapabiliyoruz. Burda önemli olan hastaya dökülmenin devam edeceğini, ekimin de tekraralanabileceğini iyi alatmaktır.

CERRAHİ DIŞI SEÇENEKLER:

Cerrahi saç ekimi olmadan bir çok şampuan, sprey ve ilaç denenebilir. Özellikle stres faktörünün azaltmak bile saç dökülmesini azaltacaktır. Ayrıca mezoterapiler, PRP ve lazerler de bu amaçla kullanılabilir.

SAÇ PROTEZLERİ:

Modern peruklar da denilen bu uygulamalar ile kişinin saçsız görünümü kaybolabilir. Protezin en zor kısmı birkaç ayda özel bakım ihtiyacı duymasıdır.

ANALİZ

Bir doktorun yapması gereken ilk şey şikayetin gerçekçi olup olmadığını belirlemektir. Günde belli sayıda saç dökülmesi normaldir. Seyrelmenin çok az olduğu açılmanın olmadığı hastalarda saç ekimi yapmak da mantıksızdır. Hastanın genel sağlık durumu, ensedeki verici alan ve beklentiler muayene sırasında değerlendirilir. Normal insanda 100.000 adet saç teli bulunur, bunlar bazen 2’li, 3’lü ya da 4’lü olarak deriden çıkar. Bu yapıya foliküler ünite denir. Bu ünitelerin kendilerine ait sinir uçları, kan damarı ve yağ bezleri vardır. FUE İngilizce olarak Follicular Unite Extraction demektir. Yani foliküler ünitenin dışarı alınması…Bu yapılırken kök çevresine dikkat edilmeli, 3’lü ve 4’lü saç teli gruplarında daha geniş tüpler ile alım yapılmalıdır. Unite çevresindeki yağlı ve yumuşak doku içeren kısmın da alınması sağlıklı ve doğal saçlar için önemlidir. Ayrıca yaşama şansını da artırır. FUT ise İngilizce olarak Follicular Unite Transplantation demektir, anlamı foliküler ünitenin naklidir, ki aslında iki yöntemde de yapılan budur.

ALIN PERÇEMİ (FRONTAL LOCK)

Alın bölgesinde bir tutam olan saç adasına denir. Kişiyi karşı bakışta saçsız görünümden koruyan önemli bir saç bölgesidir. Donör alanı çok kısıtlı hastalarda sadece bu bölgeye ekim yapılabilir.

ANESTEZİ

Saç ekim işlemi uzun bir işlemdir ve zaman zaman hastanın hareket etmesini gerektiren bir operasyon süreci yaşanmaktadır. Bu yüzden baştan sona işlemi anestezi altında yapmak mümkün değildir. Çoğu kişi lokal anestezi altında bu işlemi tolere edebilir. Sedasyon anestezisi aralıklı olarak uygulanabilir. Boğazdan tüp geçirilen tam anetezi ekimde uygulanamaz. Aneljezi (ağrının giderilmesi) anesteziyi genelde gereksiz kılar.