SAÇ BAKIMI VE SAĞLIKLI SAÇIN ÖZELLİKLERİ

Nasıl sağlam kafa sağlam vücutta bulunrsa, sağlam saç kökleri de sağlıklı vücutta bulunur. Şu dört şeyi dengede tutan insan sağlıklıdır. Beslenme, stres,  çevresel faktörler, uyku düzeni…Alışkanlıklar sağlığımızı ve saçlarımızı aynı anda etkiler. Bazı elementlerin azlığı bazılarını ise fazlalığı saç dökülmesine neden olabilir. Kabaca dört tip saç vardır.

*Yağlı saç tipi

*Kepekli saç tipi

*Kuru saç tipi

*Karışık saç tipi.

Öncelikle bunlardan hangisine sahip olduğunuzu bilmeniz ve buna göre şampuan seçmeniz gerekir. Her saç kökü kompleksinde yağ ve ter bezi, ayrıca düz kas hücresi vardır. Yağ bezinin salgısı olan sebum kurumayı önler, kuru saçlarda bu bez genetik olarak az çalışıyor demek değildir Kuru saçların sorunu genelde yağsızlık değil nemsizliktir. Yağlı saçlarda  fazla sebum üretimi saçı daha sık yıkamayı gerektirir. Saç ekiminde de biz bunlara dikkat ediyoruz.

ŞAMPUAN SEÇİMİNİ NASIL YAPMALIYIM?

Yağlı saçlar için:

Normal ya da hafif şampuanlar tercih edilmelidir. Yağlı saçlar için olan şampuanlar tepkisel olarak yağ salgının artmasına sebep olabilir. Saça değen su ılık olmalı, kurularken saça aşırı baskı uygulanmamalıdır. Fön makinası ise uzaktan ve ılık ayarda kullanılmalıdır. Özellikle saç ekiminden sonra bu uyarılara dikkat edilmelidir.

Kuru saçlar için:

Yapısal olarak kuruluk olabildiği gibi, boyalar, kurutucular, düzleştiriciler, kimyasallar da saçı kurutur. Kolay kırılan ve şekil vermesi zor olan bu saçlara günlük nemlendirici etkili şampuanlar kullanılmalıdır. Propilen glikol içeren losyonlar önerilebilir. Zeytinyağlı, bademyağlı kürler önerilir.

Karışık saçlar:

Dipleri yağlı uçları kuru, uzun saçlardır. Böyle saçlara kuru saç bakımı yapılır, uçlara krem uygulanır.

Kepekli saçlar için:

Kepeğe karşı olan şampuanlar önerilse de bunlar saç diplerini oyabilir. Daha iyisi normal ve hafif şampuan kullanıp üzerine kepeğe etkili losyonlar kullanmaktır. Seboroik dermatitli saçlar böyledir ve kesin tedavisi yoktur. Kükürtlü salisatlı (aspirin) kortizonlu kürler uygulanabilir.

SAÇLARIM İÇİN DIŞARDAN NE KULLANABİLİRİM?

Minoksidil losyon: Dihidrotestosteron oluşumunu azaltarak işe yarar.

B vitamin Kompleksleri ve Çinko: Dışardan aralıklı kullanımı önerilir.

Prokapil: Bitkisel kökenli bir üründür. Şampuan ve losyon formları vardır.